Bal hakkında merak ettiklerinize aşağıda bulunan faydalı bilgiler kısmından ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm sorular için iletişim kısmında bulunan form aracılığıyla sorularınızı bize iletebilirsiniz…

Bal Nedir?

Arılar tarafından çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından alınan nektarın enzimi sayesinde kimyasal değişime uğramasıyla oluşan faydalı besindir.

Herhangi bir işlem görmemiş doğal ballarda halk arasında şekerlenme diye bilinen aslında balın kristalize olma durumu her doğal balda belli bir zaman sonra olması gereken bir durumdur.

Herhangi bir işlem görmüş içerisinde glikoz gibi sahte bal yapımında kullanılan materyaller bulunduran ballar ise şekerlenmez. Halk arasında Şekerlenme olarak bilinen durum balın polen tarafından tetiklenerek kristalize olma durumudur .
Balın rengi ve kıvamı ise arının çiçeklerden topladığı nektara yörenin bitki örtüsü, iklimi ve arı ırkına göre değişiklik gösterir.

Bal ve Sağlık

Tıbbın atası sayılan Hipokrat’tan bugüne bal, besleyici olduğu kadar sağlığımıza faydalı birçok mineralleri içermesi nedeniyle doğanın bize bağışladığı değerli gıdalar arasında ilk sırada yer almaktadır. Magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir gibi minerallerin yanı sıra balın türüne göre içerdiği çeşitli yararlı bileşenlerle insan bedeninin sadık dostudur.

Bal sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın güvencesi sayılan gözde mucizevi gıdalar arasındadır.

Bal ve Enerji

Bal, özellikle uyku veya sportif faaliyet anında vücudun şeker metabolizmasını en iyi şekilde düzenleme becerisiyle öne çıkıyor. ABD, Sacramento’da düzenlenen İnsan Sağlığı ve Bal Uluslararası Sempozyumu’na bir dizi araştırma raporu sunan tıp uzmanları, balın kan basıncı üzerindeki olumlu etkilerine değinen bulgulara dikkat çektiler.

Strese son: Yaşam kaliteni arttır

Gün boyunca mutlu ve stresten uzak olabilmek için belli besin değerlerini almak durumundayız. Balın içerdiği besin değerleri tam da bu ihtiyaçlarımız için.

Yüksek enerji: Daha yüksek!

Daha iyi beslenmemize yardımcı olan bal, daima enerjimizi yüksek tutar ve bu da gün boyunca karşılaşacağımız fiziki ve psikolojik sorunlarla daha rahat baş edebilmemizi beraberinde getirir.

Bal ve Spor

Amatör ya da profesyonel. Bal, tüm sporcuların 1 numaralı destekçisidir. İçerdiği yüksek karbonhidrat miktarıyla spor yapanlar için adeta enerji deposu olan bal, bir yemek kaşığında 64 kalorilik enerji içerir; kaslara yeterli yakıtı sağlar.

Dahası;

  • Egzersiz öncesi alınan bal, sindirim için en verimli karbonhidrat kaynaklarından biridir.
  • Balın, kan şekerine diğer karbonhidrat kaynaklarına nazaran daha ılımlı etkisi olduğu gözlenmiştir.
  • Ağır egzersizlerden sonra bal kullanımı, yorgun kasların daha hızlı ve daha fazla kendini toparlamasına yardımcı olur.

Bal ve Güzellik

Asırlardır tecrübe edilmiş, faydaları bilinen, çiçeklerin bin bir tat ve kokusunu bizlere sunan tüm bal türleri; günlük bakımına özen gösteren, doğal yaşamı tercih eden herkesin gözdesi! Cilt üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı günümüzde pek çok kozmetik ürünün içeriğine girmiş olan bal, aynı zamanda vücut yaralarında, yanıklarda, ağız ve boğaz mukozası üzerindeki rahatlatıcı etkisi nedeniyle de yaşamımızda önemli bir yer tutuyor.

Yapılan çalışmalar, balda bulunan şekerin ağız mikroflorası tarafından laktik aside dönüşmediğini göstermektedir. Bu nedenle şekerli bir gıda olmasına rağmen bal diş çürüklerine yol açmaz, aksine antibakteriyel etkisi sayesinde ağız içi hijyenine yardımcı olur.

“Güzelliğin doğal iksiri” olarak nitelendirebileceğimiz bal; cilt, el ve saç; ağız ve diş bakımı için oldukça önemli.

Dış görünümünü önemseyen kadınlar da balı unutmamalı: Evde hazırlayabileceğiniz bal katkılı kolay maskelerle cilt, el ve saçlarınıza bakım uygulayarak, genç görünümünüzü uzun süreli koruyabilirsiniz!
.

Cilt Bakım Kürleri

Kötü hava şartlarından tutunda tüketilen zararlı besinlere kadar birçok olumsuz etken cildimizi yıpratmaktadır. Peki sizde cildinizi tüm bu olumsuzluklardan korumak ve arındırmak istemez misiniz?

NASIL MI?
Şimdi vereceğim kolay ve sağlıklı yöntemler ile siz de daha sağlıklı, daha parlak bir cilde kavuşabilirsiniz.

Bal – Limon Suyu – Zencefil

Bir fincan içinde bir kaşık Arıbey Bal, bir kaşık limon suyu ve karışımın koyuluğunu bozmayacak miktarda sütü karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı boynunuza ve yüzünüze sürdükten sonra kuruyana kadar bekleyin. Nemli bir sünger yardımıyla maskeyi temizleyin.

Bal – Yumurta Akı

İhtiyacınız olan malzemeler 3 yemek kaşığı Arıbey bal, 1 yumurta akı ve bir miktar buğday unu. Yumurta akını köpürene kadar çırpın ve içine Arıbey Bal ekleyin. Elde ettiğiniz karışım fazla sıvı ise biraz ısıtarak karışımı koyultun. Daha sonra yoğun bir püre kıvamı oluşana dek karışıma un ekleyin. Maskeyi yüzünüze bir fırça yardımıyla sürün. Etkisini göstermesi için 30 dakika bekleyin. Çıkarmak için ılık suyla durulayın.

Bal-Yoğurt:

2 yemek kaşığı yoğurt,1 çay kaşığı Arıbey Bal,1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün ve 20 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü 750ml suyun içine sıktığınız 1 adet limonla hazırladığınız suyla yıkayın. Bal, limon suyu ve yoğurttan hazırlayacağınız bu maske, cildinizin taze ve temiz bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

Bal ve El Bakımı

Güzellik elinizde..! NASIL MI?
Yapmanız gerekenler oldukça basit. Şimdi tarifini vereceğimiz maskeye başlamadan önce ellerinizi ılık suda yumuşatın, ardından zeytinyağı ile karıştırılmış olan bir kaşık doğal Arıbey Balı beş dakika bekletin. Sonra da zeytinyağı ile ellerinize ve parmaklarınıza iyice masaj yapın. Bu maske ellerinizi yumuşatacak ve rahatlatacaktır.
.